Wine of Moldova a Legend Alive

Stefan III Wielki
Stefan III Wielki

Historia Mołdawii przeplatana jest mitami i opowieściami o sile i oporze ludu, a także legendami o pasji i umiejętnościach, o wytrwałości i miłości do ojczyzny. Wszystko to jest częścią kultury i dziedzictwa historycznego Mołdawii, a wino jest motywem przewodnim wielu z nich.

Legenda o bocianie zbawicielu, jest jedną z najważniejszych w kulturze Mołdawii. To do tej legendy nawiązuje logo projektu Wine of Moldova, które przedstawia bociana okrywającego swoim skrzydłem kiść grona.

 

Według tejże legendy podczas rządów Stefana Wielkiego armia Tatarów przez kilka miesięcy oblegała fortecę Soroca. Bojownicy w twierdzy, pozbawieni jedzenia i wody, z każdym dniem tracili swoje siły i nadzieję. Nagle nad fortecą pojawiły się stada bocianów, niosąc w swoich pęczkach kiście winogron, które wpuściły do cytadeli. Jagody winogronowe pomogły wojownikom odzyskać siły i moralność i uzyskać zwycięstwo.

Od tego czasu bocian jest symbolem jedności, a Mołdawianie spotykają się z nimi i widzą je co roku, gdy migrują, chroniąc gniazda ptaków przy swoich domach.

Zobacz stronę projektu Wine of Moldova.